Τετάρτη 13 Μαΐου 2015

Όλα Χ στο ντέρμπυ της Πόλης...αλλά μια ομάδα είναι στη Βερόνα..η ΕΛΛΑΣ!!

Kιέβο και Ελλάς Βερόνα έμειναν στο 2-2 στο τοπικό ντέρμπι της 35ης αγωνιστικής της Serie A. Βασικοί Μόρας - Ταχτσίδης για τους φιλοξενούμενους, στον πάγκο Φετφατζίδης και Χριστοδουλόπουλος.

Κιέβο και Ελλάς Βερόνα έμειναν στο 2-2 στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 35η αγωνιστική της Serie A.
Όσοι βρέθηκαν στo «Stadio Marcantonio Bentegodi» τα είδαν όλα στο πρώτο ημίχρονο.
Ο Παλόστσι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 9', αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Γκόμες στον 20'.
Μάλιστα ο Λούκα Τόνι έξι λεπτά αργότερα έκανε το 1-2, βάζοντας την ομάδα του μπροστά σκο σκορ.
Ωστόσο, στο 40' ο Πελισιέρ από την άσπρη βούλα έστειλε τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια με 2-2.
Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν κι οι δυο ομάδες για το γκολ της νίκης αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Ακόμη και στις καθυστερήσεις όταν οι γηπεδούχοι πίεσαν για τη νίκη - έστω στην τελευταία στιγμή.
Ετσι, η Κιέβο έφτασε στους 42 βαθμούς, κι η ομάδα των Μόρα - Ταχτσίδη και Χριστοδουλόπουλου στους 41.
Ο Φετγατζίδης έμεινε στον πάγκο για τους γηπεδούχους, ενώ Χριστοδουλόπουλος και Σαβιόλα είδαν εκείνοι τον αγώνα επίσης από τον πάγκο.
Μόρας και Ταχτσίδης βοήθησαν την ομάδα τους για να πάρει τον πόντο.
Οι συνθέσεις:
Κιέβο: Μπιτσάρι, Στσελότο, Νταϊνέλι, Σέζαρ, Μπιράτζι (84' Σάρντο), Χετεμάι (13' Κοφιέ), Ραντοβάνοβιτς, Ίσκο, Μπίρσα (59' Μπότα), Παλόστσι, Πελισιέρ
Ελλάς Βερόνα: Ραφαέλ, Πιζάνο, Μόρας, Ροντρίγκες, Αγκοστίνο, Χάλφρεσον (69' Καμπανιάρο), Ταχτσίδης, Ομπάντι, Γιάνκοβιτς, Τόνι, Ταλέμπ