Πέμπτη 4 Φεβρουαρίου 2016

Επιτέλους νίκη για Ελλάς Βερόνα...(highlights&all goalls)

Ήταν η τελευταία των… Μοϊκανών. Καμία άλλη στα 5 μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα δεν ξεπερνούσε το δικό της αρνητικό σερί χωρίς νίκη, όμως μετά από 23 αγωνιστικές, η Βερόνα πανηγύρισε για πρώτη φορά, καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Αταλάντα, που έχει να κερδίσει στο Bentegodi από το 1992. Μόλις στο 13’ οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ με τον Τόνι, όμως ο διαιτητής Ντι Μπέλο το ακύρωσε για επιθετικό φάουλ. Η φάση φαίνεται να είναι καθαρή, εκτός και αν το φάουλ δόθηκε για μαρκάρισμα του Πατσίνι στον Μαζιέλο.
  Όπως και να έχει το 0-0 παρέμεινε μέχρι το 30’, όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα. Ο Βαγγέλης Μόρας μπλόκαρε το σουτ του Μποριέλο, όμως έστρωσε την μπάλα στον Κόντι, ο οποίος δεν αστόχησε για το 0-1. Για καλή τους τύχη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν το ημίχρονο, όταν στο 42’ ο Σιλιγκάρντι με διπλή προσπάθεια έκανε το 1-1. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Αταλάντα, καθώς στο 54’ ο Ντραμέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση. Παρόλα αυτά, οι καλύτερες ευκαιρίες μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο χάθηκαν για τους φιλοξενούμενους με τους Ντιαμάντι και Γκόμες, πριν έρθει ο Πατσίνι στο 83’ να κάνει το τελικό 2-1.

HELLAS VERONA(LUIGI DELNERI): P. Gollini, E. Pisano, V. Moras, F. Helander, M. Albertazzi, P. Wszolek, A. Ionita, L. Marrone, L. Siligardi, L. Toni, G. Pazzini -- Replacement: M. Bianchetti, F. Coppola, U. Emanuelson, D. Furman, Gilberto, J. Gomez, L. Greco, B. Jankovic, R. Marcone, Romulo, Samir

ATALANTA(EDOARDO REJA):M. Sportiello, R. Toloi, A. Masiello, N. Cherubin, A. Conti, G. Migliaccio, M. De Roon, B. Drame, A. Diamanti, M. Borriello, A. Gomez -- Replacement: D. Bassi, D. Brivio, M. D'Alessandro, B. Djimsiti, R. Freuler, R. Gagliardini, S. Gakpe, J. Kurtic, G. Monachello, M. Pinilla, B. Radunovic, C. Raimondi